MUDr. Elena Prokopová

Skvelá a uznávaná pediatrička s praxou viac ako dve desaťročia. Ako detská lekárka pracuje vo svojej ordinácii od roku 2005 v Bratislave Devínskej Novej Vsi. Býva priamo v tejto mestskej časti, takže s väčšinou rodičov a detí sa stretáva nielen v ordinácii, ale aj priamo na ulici. Predtým sa starala o tých najmenších na neonatologickej klinike M. Rusnáka v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Bratislave Petržalke. Je hlavnou odborníčkou MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a viceprezidentkou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Dojčenská kolika je problém, s ktorým sa v pediatrických ambulanciách stretávame často. Dieťatko je veľmi nepokojné, podráždené, plače aj niekoľko hodín denne, rodičia sú utrápení, unavení a vystresovaní. Často prichádzajú do našich ambulancií aj niekoľkokrát do týždňa, aby sa ubezpečili, či dieťatko netrpí vážnou chorobou.

Najčastejšou príčinou koliky je dočasný nedostatok enzýmu laktáza, ktorý sa nachádza v tenkom čreve. Tento enzým je potrebný na rozloženie laktózy, disacharidu, ktorý je bežnou súčasťou materského mlieka a aj umelej mliečnej formuly. Laktóza sa dostatočne nestrávi v tenkom čreve, dostáva sa do hrubého čreva. Tu sa pôsobením baktérií laktóza rozkladá, pričom dochádza k tvorbe množstva plynov. Plyny rozpínajú bruško dieťatka, narúša sa pohyb čriev.

Dieťa je nepokojné, intenzívne plače, priťahuje kolienka k brušku, „pučí sa“, je červené v tváričke. Kolikou môžu trpieť aj detičky, ktoré normálne kakajú a prdkajú. Kolika neznamená zastavenie pohybu čriev a vyprázdňovania.

Pri vyšetrení lekár zistí výrazne nafúknuté bruško, ťažšie priehmatné, často pritom cíti aj „bublinky“ pod prstami. Niekedy pomôže teplý kúpeľ či teplý obklad na bruško. Ideálne je však odstrániť príčinu – dodať dieťatku enzým, ktorého má v tenkom čreve nedostatok – laktázu, a to dovtedy, kým črevo „nedozrie“ a ťažkosti neustúpia. Toto trvá približne do 3. až 4. mesiaca života.

Po podaní enzýmu laktázy vo forme kvapiek dochádza prakticky okamžite k zlepšeniu stavu. Dieťatko sa stáva pokojným, prestáva plač, bruško nie je nafúknuté. Skončí sa aj obdobie stresu rodičov a môžu si užívať spoločné chvíle so svojím dieťatkom.

Slovenské mamičky testujú Colief

Nečakajte na koliku, predchádzajte jej.

Kontakt na distribútora
B2B Services a.s.
Nové Záhrady I 13/A
821 05 Bratislava 2

Registračné číslo produktu:
VD/9245/2018


info@colief.sk

Kontakt na distribútora
B2B Services a.s.
Nové Záhrady I 13/A
821 05 Bratislava 2

Registračné číslo produktu:
VD/9245/2018


info@colief.sk